1€ sermaye ile 5 gün de Şirketinizi kurun, Oturma ve Çalışma izni alın

Aradığınız tüm soruların cevapları burada...

Montenegro etnik ve politik olarak nasıl bir ülke ?

Montenegro etnik sorunlarını aşmış, halkın % 43 ü Karadağlı, % 32 Sırp, % 9 Boşnak, % 7 Arnavut, % 5 Müslüman ve % 1 Hırvatlardan oluşan bir ülkedir. Politikalarını tamamen Avrupa birliği doğrultusunda uygulayan 33 fasıldan 31 ini tamamlamış Avrupa birliğine girecek ilk ülke konumundadır. 

Montenegro da hangi para birimi geçerlidir?

Montenegro kuruluşundan itibaren Euro kullanmaktadır. 

Montenegro Avrupa Birliğine ne zaman tam üye olacak?

Montenegro Avrupa birliğinin açtığı 33 fasılın 31 ini tamamlamıştır ve 2019-2021 arası Avrupa birliğine girmesi kesin gözüyle bakılmaktadır. 

Montenegro nun Avrupa Birliğine tam üye olması şirket sahiplerine nasıl bir avantaj sağlar?

Şirket sahipleri Avrupa Birliğinin Montenegro vatandaşlarına tanıdığı tüm ayrıcalık ve haklardan faydalanacaktır. Avrupa’da serbest dolaşım, ticaret, oturum hakkı gibi. 

Şirket kurmak için Karadağ’a gelmek zorunda mıyım?

Evet, gelmek zorundasınız. Bunun için en az 5 iş günü ayırmalısınız. 

Vekâlet ile şirket kuramaz mıyım?

Evet kurabilirsiniz. Tarafımıza vereceğiniz, sadece şirket kurmayı içeren vekâlet ile hemen hemen tüm işlemlerinizi hazır hale getiririz, ancak sağlık raporu, banka hesabının açılması ve oturum müracaatı için yine şahsen burada bulunmak zorundasınız. Bunun için iki iş günü ayırmanız yeterli olacaktır. 

Kuracağım şirket faal olmak zorunda mı?

Hayır, her hangi bir faaliyet zorunluluğu yoktur. Şirketiniz bir faaliyette bulunmuyorsa muhasebeciniz her yılsonu boş beyanname verir. Bununda ayrı bir masrafı yoktur. 

Peki, faal olmayan şirketin bana aylık masrafı nedir?

Şirketiniz faal değilse aylık 60 € muhasebe ücreti ve 52 € sigorta bedeli ödersiniz. Bu sigorta bedeli oturum hakkı için müracaat eden her ortak için artı 52 € demektir. 

Şirket kurduğum takdirde eşime ve çocuklarıma da oturum alabiliyor muyum?

Evet alabiliyorsunuz. Ancak öncelikle sizin oturum işlemlerinizin bitmiş ve kimlik kartınızı almış olmanız gerekiyor. Daha sonra eşiniz ve çocuklarınızla ilgili oturuma müracaat edebiliyorsunuz. 18 yaşını geçmiş çocuklarınız bu haktan faydalanamıyor.

Peki 18 yaşını geçmiş çocuğum da varsa oturum konusunda ne yapmalıyım?

Buna en uygun çözüm çocuğunuzu şirketinize ortak etmek olur. Ya da şirketiniz çalışanı olarak gösterebilirsiniz. 

Peki annem babam oturum hakkından faydalanamaz mı?

Hayır, oturum hakkı size, eşinize ve çocuklarınıza tanınan bir haktır. 

Çocuklarımız için ne gibi eğitim olanakları var?

Montenegro da devlet okulları Sırpça eğitim vermektedirler, ancak eğitim kalitesi yüksektir ve ücretsizdir. Bunun haricinde Tivat ve Kotor şehirlerinde Oxford ve Cambridge Üniversitelerine bağlı özel okullar olduğu gibi, Budva şehrinde de Rusça eğitim veren bir özel okul bulunmaktadır Bu özel okullar 6 yaş dan başlamak üzere Lise son sınıfa kadar devam etmektedir.

Karadağ genel bilgiler ve tüm şehirleri

Şirketimizi kurduğumuzda kaç yıllık oturum alacağız ve ne aralıklarla uzatabiliriz?

Oturumunuz ilk 5 yıl yıllık olarak uzatılacaktır. Daha sonra 3 yıllık oturum verilecek ve akabinde süresiz oturum için müracaatınız mümkün olacaktır. 

Oturumumuzu aldığımız zaman Karadağ’da belli bir süre kalma zorunluluğumuz var mıdır?

Şu anki Karadağ kanunlarına göre böyle bir zorunluluk yoktur. 

Şirket kurduğumda sağlık sigortası zorunlu mu?

Evet zorundasınız. En azından part time işinizle ilgileniyor görünüp minimum 52 euro aylık sağlık sigortası yatırmak zorundasınız. 

Apart Otel işletmeciliği yapabilir miyim?

Oturum kartınızı aldıktan sonra ister şahıs ister şirketiniz adına, satın alarak yada kiralayarak apart otel işletmeciliği yapabilirsiniz. Bunun için uygulanan vergi kolaylıkları da mevcut. 18.000 € gelire kadar gelir vergisi ve KDV ödemiyorsunuz. 

Ev alarak oturum alabiliriyim ve bunun için bir değer limiti var mıdır?

Evet, alabilirsiniz ve bunun için diğer Avrupa ülkelerinin aksine her hangi bir limit uygulanmıyor Aldığınız evin değeri ne olursa olsun sizi etkilemiyor. 

Ortak ev almış olsak, ortaklarımda oturum hakkından faydalanabilir mi?

Hayır faydalanamaz. Her bir daire için bir aile oturum hakkına sahip olabiliyor. 

Arsa alarak oturum alabiliyor muyum?

Hayır alamıyorsunuz. Aldığınız gayrimenkul konut özelliği taşımak zorunda. 

Montenegro da araç alabilir miyim fiyatları nasıldır?

Montenegro da araç fiyatları neredeyse Türkiye’ye göre %60 -% 70 daha ucuzdur. Birçok yatırımcı buradan lüks araç almakta ve 2 yıl Türkiye’de kullanabilmektedir. Ancak Türkiye kanunlarına göre son bir yıl içerisinde 185 gün yurt dışında bulunmuş olma zorunluluğu vardır. 

Araç alabilmek için ne gibi belgelere ihtiyacım var?

Araç alabilmeniz için oturum kartınızın olması pasaportunuz ile birlikte yeterlidir. 

Gayrimenkul fiyatları ne düzeydedir?

Gayrimenkul fiyatları bulundukları şehire ve buradaki konumlarına, yaş durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. Daha az popüler olan bir sahil şehri, yada kasabasında metre karesi 800 - 2000 €, daha popüler olan şehirlerde, Budva, Tivat, Kotor gibi, metre karesi 1500 - 3500 € arası diye düşünmek gerekir.

Gayrimenkul alırken ne tür masraflar olur?

Gayrimenkulde alım satım masrafı % 3 dür ve genelde alıcı tarafından ödenir. Eğer satışa Emlak şirketi aracılık etmişse, alıcıdan komisyon alınmaz, komisyon satıcıdan alınmaktadır. Ayrıca aldığınız gayrimenkulü direkt inşaat şirketinden alıyorsanız %3 emlak vergisinden de muaf olursunuz. 

Oturum aldıktan sonra, ülke Avrupa Birliğine girdiğinde Avrupa ülkelerine seyehat edebilirmiyim?

Schengen antlaşmasına taraf olan 26 Avrupa ülkesi, aralarında sınır uygulaması yapmadıklarından, ulusal oturum kartına sahip yabancıların ayrıca ulusal vize almasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Kısaca bu durum gerçekleştiğinde Montenegro oturum kartınız ve Türk pasaportunuzla Almanya’ya, Fransa’ya, İtalya’ya serbestçe seyahat edeceksiniz 

Şirket kurup, oturum izni aldıktan sonra AB ülkelerinde oturma ve çalışma hakkına sahip olurmuyum?

Hayır. Yabancılara çalışma ve oturma izni verilmesi konusunda ulusal hükümetlerin verdiği kararlar kendi ülke sınırları içinde geçerlidir. Montenegro’da şirketiniz var diye Fransa’da işe girip çalışamazsınız. 

Montenegro gerçekten AB’ye girecek mi?

 Bu sorunun kısa cevabı evet. Şu ana kadar AB ile Montenegro arasındaki 35 fasıldan 32 si onaylandı. Bir karşılaştırma yapmak amacıyla Montenegro’dan sonraki en kuvvetli aday olan Sırbistan ile AB arasında açılan fasıl sayısını da belki vermemiz lazım: bu sayı sadece 12. Yani Montenegro diğer aday ülkelerle kıyaslandığında bitiş çizgisine iyice yaklaşmış durumda. 

Montenegro AB’ye ne zaman girecek?

Bu soruya bizim dışımızda herkes 2019 diye cevap veriyor. Amerikalıların deyimiyle “wishful thinking”. Biz bu soruya en geç 2021 cevabını veriyoruz.

Karadağ'da şu an itibari ile Vatandaşlık almak mümkünmü?

Yeni çıkacak kanuna göre ( Bakanlar kuruluna teklif tarihi, 26.07.2018 ) gayrimenkul alarak Montenegro vatandaşlığı almak resmi olarak kabul edilecek. Buna göre 3 yıl içerisindeki sadece 2.000 müracaatın kabul edileceği konusunda anlaşıldı..

İleride Montenegro vatandaşı olabilir miyim? AB ülkelerinde ne gibi haklarım olur?

 Montenegro Vatandaşlık Yasası, on yıllık oturumdan sonra yabancıların vatandaşlık başvurusu yapmasına olanak sağlamaktadır. Unutmamak gerekir ki oturum süresi, vatandaşlık için tek şart değildir. 

Karadağ nerede bulunmaktadır?

Karadağ, orta Akdeniz bölgesine aittir. Güneydoğu Avrupa'da, Balkan Yarımadası’nın orta kesiminde ve Adriyatik Denizi'nin güney kıyılarında yer almaktadır. 

Sınır komşuları hangileridir?

Karadağ’ın batısındaki sınır komşuları Bosna Hersek ve Hırvatistan’dır. Kuzeyinde Sırbistan, doğusunda ise Arnavutluk ile sınır komşusu olup güneyinde Karadağ ve İtalya arasında Adriyatik Denizi bulunmaktadır. Kara sınırlarının uzunluğu 614 km, kıyı uzunluğu 293 km olup 73 km’si kumsal plajlardan oluşmaktadır. 

Karadağ'a uçakla nasıl ulaşılabilir?

Karadağ'da iki adet uluslararası havaalanı bulunmaktadır: Podgorica ve Tivat (Podgorica'dan 80 km uzaklıkta).Podgorica havaalanından Frankfurt, Viyana, Roma, Ljubljana, Belgrad, Paris, Napoli, Bari, Moskova, Zürih, Londra ve İstanbul'a düzen-lenen uçuş seferleri mevcuttur. Tivat havaalanından ise Belgrad, Moskova ve Paris'e seferler düzenlenmektedir.  

Karadağ'ın demir yolları şebekesi nedir?

Karadağ demiryolu ağı 250 km uzunluğunda, normal göstergelerle, tek şeritli ve elektriklidir. Demiryolu bağlantıları: Bar Limanı'ndan, Podgorica ve Bijelo Polje’ye ,Sırbistan’a, Niksic’e ve Podgorica’dan Tuzi üzerinden Arnavutluk’a mevcuttur.  

Karadağ’ın toplam kara yolları ağı nedir?

 Karadağ’ın karayolları ağı 850 km’lik ana yollarından, 950 km’lik bölgesel yollarından ve 5,300 km’lik yerel yollardan oluşmaktadır. Karayolları ağı, Sozine Tunel, Mileni-yum Köprüsü ve Debeli Brijeg sınır kapısı gibi önemli projelerle geliştirilmiştir. Sozine Tunel, Bar Limanı ve Podgorica arasındaki mesafeyi önemli ölçude kısaltmış olup Karadağ’ın başkenti deniz kıyısından sadece 30 dk. uzaklıktadır. 

Karadağ’da deniz taşımacılığı için olanaklar nelerdir?

 Karadağ'da yolcu ve kargo taşımacılığı için Bar, Herceg Novi, Tivat, Kotor ve Zelenika’da bulunan beş liman vardır. Yolcu ve kargo taşımacılığın % 95’i Bar limanı üzerinde gerçekleşmektedir. Bar limanı Adriyatik Denizinin güney kesiminde bulunmaktadır. Karadağ, İtalya ve Hırvatistan arasında düzenli olarak yolcu gemi seferleri düzenlenmektedir. 

Karadağ ve AB arasındaki ihracat nasıldır?

Avrupa Birliği, bölge ülkelerindeki ihracatı teşvik etmek amacıyla, Özerk Ticaret Tercihleri(ATP) mekanizması çerçevesinde o ülkelerin mallarının %95’ine gümrüksüz giriş izni sağlayabilmektedir. İstisna ürünleri olarak şarap, et ve çelik belirlenmiştir. Karadağ menşeli ürünler, Avrupa Birliği'nin ithalatında genellikle kabul edilmekte ve miktar kısıtlamaları olmadan gümrük vergilerinden muaftır. Tarım ürünleri, sığır eti ürünleri ve tekstil ürünleri serbest ithalat rejimi kapsamında değildir. 

EFTA ülkeleri İsviçre, Norveç, İzlanda, Lihtenştayn ile Karadağ arasındaki ilişkiler ne durumdadır?

14. Kasım 2011 tarihinde Karadağ EFTA ülkeleriyle Serbest Ticaret Anlaşmasını imzalamıştır. Ticari ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesinin yanı sıra, bu Anlaşmanın imzalanması menşe kuralları açısından da önemlidir. Anlaşmanın imzalanmasıyla SAP+kümülasyon, yani AB, EFTA ve Türkiye ile arasında Pan-Avrupa kümülasyon sistemine katılım fırsatı ortaya çıkmıştır. 

CEFTA’nın imzalanmasının avantajları nelerdir?

 Karadağ, Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşmasını (CEFTA) 26 Temmuz 2007 tarihinde imzalamıştır. Anlaşma yedi ülke tarafından imzalanmıştır; Arnavutluk, Makedonya, Moldova, Karadağ, UNMIK/Kosovo, Hırvatistan, Sırbistan ve Bosna-Hersek. Anlaşma bölgede ticaret hacmini genişletecek, iç piyasada ürün zinciri oluşturacak ve sonrasında da bu ürünlerin Avrupa marketlerinde yer bulmasını sağlayacaktır. 

Hangi ülkeler Karadağ’ın önemli dış ticaret ortaklarıdır?

En önemli dış ticaret ortakları: Sırbistan, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Yunanistan, Macaristan, Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek. 

Karadağ Dünya Ticaret Örgütüne (DTÖ) üye mi?

29 Nisan 2012 tarihinde Karadağ DTÖ’nün üyesi olmuştur. 

Karadağ’ın imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşmaları var mı?

 Karadağ AB ülkeleri (2015’e kadar yürürlükte olacak), EFTA ülkeleri (İsviçre, Norveç, İzlanda, Lihtenştayn), CEFTA ülkeleri ( Arnavutluk, Makedonya, Moldova, UNMIK/Kosovo, Hırvatistan, Sırbistan ve Bosna Hersek), Türkiye, Rusya ve Ukrayna ile Serbest Ticaret Anlaşmasını imzalamıştır. 

İş Geliştirme Bölgeleri nedir? Avantajları nelerdir?

Karadağ Hükümeti tarafından 29 Aralık 2011 tarihinde mikro ve küçük işletmelerin gelişimini teşvik etmek ve az gelişmiş belediyelerde işsizlik oranını azaltmak amaç ile “İş Geliştirme Teşvik Programı” kabul edilmiştir. İşbu Programa göre mikro, küçük ve orta ölçekli üretim işletmeleri, öncellikle ICT sektöründe yenilikçi girişimciler, bilimsel araştırma faaliyetleri yapan mikro ve küçük işletmeler tarafından kullanılacak olan iş geliştirme bölgeleri oluşturulacaktır. Bu Bölgeler; Berane, Kolaşin, Cetinje, Nikşiç, Podgorica, Bijelo Polje ve Ulcinj Belediyesi. Belirli kategorilerdeki İşsizliğin İstihdam edilmesi durumunda teşvikler hakkında kararname kabul edilmiştir. (Karadağ Resmi Gazetesi, No.11/2012) 

Karadağ’da serbest bölge var mı ve nasıl kurulabilir?

Serbest Bölgeler Hakkında Kanun 2004 yılında Kabul edilip serbest bölgelerin kurulmasına imkân sağlamıştır. Serbest bölge bir veya birkaç yerli veya yabancı gerçek veya tüzel kişiler tarafından kurulabilmektedir. Şu anda Karadağ’da, Bar Limanında bir tane serbest bölge bulunmaktadır. 

Karadağ’da resmi tatil günleri hangileridir?

Karadağ’daki resmi tatil günleri aşağıdaki gibidir;

- 1-2 Ocak Yeni Yıl,

- 7 Ocak Noel ( Ortodoks ),

- 5 Nisan Paskalya Tatili ( Ortodoks),

- 1-2 Mayıs İşçi Bayramı,

- 21 Mayıs Bağımsızlık Günü,

- 13 Temmuz Karadağ Milli Günü.

Asgari yıllık izin kaç gündür?

 Her takvim yılı için, her çalışanın 20 iş günü yıllık izin olarak kullanma hakkı var. Bu hak iş sözleşmesinde belirlenmektedir 

Karadağ’da kaç tane okul ve üniversite var?

Karadağ'da 49 lise ve 437 ilköğretim okulu vardır. Karadağ'da 21 farklı fakülte ve bir yüksek okul olan bir Devlet Üniversitesi bulunmaktadır. Ayrıca, her birinde 6 farklı fakülte olan iki özel üniversite de bulunmaktadır 

Karadağ’da küçük esnaf olarak hangi konularda iş yapabilirim?

 Montenegro ekonomisi tamamen turizme dayalı bulunmaktadır. Bu sebeple turizmin tüm dallarında ticaret yapmak mümkündür. Mağazacılık, acentecilik, rent a car, cafe&restoran işletmeciliği ve Apart Otel işletmeciliği en gözde iş dallarıdır. Bunun haricinde tarım ve seracılık gibi alanlar dada iş imkanı olduğu gibi rant yüksekliği sebebi ile de İnşaat sektörü revaçtadır. 

Neden Karadağ? - 10 Temel Sebep